A JPEG és a RAW a fényképezésben sokat használt fájlformátumok. Mindegyiknek megvan a maga előnye és hátránya. Most megtudhatod, hogy melyiket mikor érdemes használni!
Szeretnéd, ha valaki más megcsinálná a videóidat vagy segítséget szeretnél a videókészítésben? Írj nekünk egy emailt és megbeszéljük a részleteket!
Megvágjuk a videóid?Tartalom
1. JPG
A JPG vagy JPEG képformátumnak két fő tulajdonsága van, amelyek egymástól függnek. Az egyik, hogy kevés helyet foglal, a másik pedig, hogy kevesebb adatot tartalmaz.
2. RAW
A RAW képformátum a JPG-nek a szöges ellentéte: sok helyet foglal és sok adatot tartalmaz.
3. JPG-et vagy RAW-t válasszam fotózásra?
Attól függ, hogy JPG-be vagy RAW-ba fotózunk, hogy mennyi utómunkát szeretnénk a képen végezni. A RAW, mivel több adatot tartalmaz, jobban szerkeszthető. Ezzel ellentétben a JPG, mivel kevesebb adatot tartalmaz, kevésbé szerkeszthető.
Ha te azt a kinézetet szeretet, ami alapból a kamerából kijön és nem szeretnél utólag komoly szerkesztéssel foglalkozni, vagy csak kevés hely van a memóriakártyádon, akkor fotózz JPG-ben.
Viszont, ha tudod, hogy utólag szeretnél többet szerkeszteni a képeken, vagy csak olyan helyzetben fotózol, ahol gyakran változtan a fények és nem akarod, hogy kárbamenjen egy alul- vagy fölülexponált képed, akkor fotózz RAW-ban.
4. Mire kell figyelni, ha RAW-ban fotózok?
Egy dolog, amire érdemes figyelne, ha RAW-ban fotózol, hogy az ebben készült képet nem fogod tudni egyből feltölteni például Instagramra, mivel az nem támogatja az ilyen fájlformátumot.
Előtte, még ha nem is szerkesztesz rajta semmit, át kell konvertáld például JPG-be vagy PNG-be, hogy fel tudd tölteni.
5. Nézd meg videó formában
Szeretnéd, ha valaki más megcsinálná a videóidat vagy segítséget szeretnél a videókészítésben? Írj nekünk egy emailt és megbeszéljük a részleteket!
Megvágjuk a videóid?