Youtube videók készítése egy nagyon egyszerű folyamat, bárki képes rá. Összeszedtem, hogy melyek azok a lépések, amiket én az utóbbi 5-6 évben követtem a videó készítésben. Kezdjünk is bele.
Viszont, ha nem szeretnéd magadnak vágni, akkor mi meg tudjuk vágni helyetted! Csak küldj nekünk egy emailt és megbeszéljük a részleteket!
Megvágjuk a videóid?1. Ötlet
Egy jó videó alapja az ötlet. Ha ez meg van, akkor már el lehet indulni. Sok módszert lehet használni az ötletelésre: van, aki zuhanyzás közben szeret rajta gondolkodni, vannak akiknek futás közben jön meg az ihlet. De olyan is van, akinek először egy kattintható videó cím jut az eszébe és onnan megy visszafelé.
Ahhoz, hogy összeszedettebb legyen a videófelvétel és a vágás is egyszerűbb legyen érdemes valamilyen formában leírni, hogy mi lesz a videóban. Ez két féle lehet.
Egyrészt le lehet írni szó szerint az egész videót és azt mondjuk fel. Ha ezt csináljuk és a fejünk is látszik a videóban, akkor érdemes vagy előre megjegyezni, amit mondani akarunk vagy használhatunk telepromtert is, hogy ne legyen olyan, mintha folyamatosan a kamera mellé néznénk. Ha a fejünk nem látszódik és csak grafika vagy képek lesznek, akkor főleg érdemes leírni előre a mondanivalónkat, hogy sokkal összeszedettebbek legyünk.
A másik verzió, hogy egy vázlatosan foglaljuk össze, hogy melyek azok a fő témák amikről beszélni akarunk. Ilyenkor készüljünk fel arra, hogy lehet, hogy több dolgot kell majd kivágni a videóból.
2. Felszerelés beállítása
Az szinte mindegy, hogy milyen a videó képi minősége, sokkal fontosabb, hogy a hang jó legyen. A videó nézők hamarabb megbocsájtják azt, ha a videónak rosszabb a képi minősége, de ha nem érhető a beszéd, akkor inkább el fognak kattintani. Úgyhogy, ha videózásba kezdünk, akkor még új kamera és fények vásárlása előtt érdemes egy mikrofonba befektetni.
Ha megvan az ötlet és kidolgoztuk a videót, akkor elkezdhetjük beállítani a felszerelésünket. A Youtube videók készítéséhez manapság már egy telefon is elegendő, de használhatunk persze nagyobb kamarákat is.
A kamera elhelyezése is nagyon fontos, ha nincs plusz lámpánk, amit használni tudunk, akkor üljünk egy ablak mellé, vagy menjünk szabadtérre, hogy a videóink szebben nézzenek ki. Ami nagyon fontos, hogy a mennyezeti világítást kerüljük, mert nagyon előnytelen árnyékokat tud az arcra vetni.
Valamint ne üljünk vagy álljunk közvetlenül egy fal vagy polc elé, hanem menjünk tőle kicsit távolabb. Így a háttér homályosabb lesz és jobban el fog különülni tőled.
3. Felvétel
Ha beállítottunk mindent, akkor meg is nyomhatjuk a felvétel gombot. Ha ez az első videót, akkor előtte vegyél egy mély levegőt, tudatosíts magadban, hogy nem fog semmi rossz történni, csak próbáld meg élvezni a folyamatot és gondolj arra, hogy a videóddal mennyi ember taníthatsz/szórakoztathatsz.
Érdemes felkészülni arra is, hogy lehet, hogy el fogsz rontani egy-egy mondatot és újra kell vegyed. Ettől sem kell megijedni, majd amikor vágod a videót, akkor könnyedén ki tudod belőle szedni.
Ha beszéd közben sokat “őőő”-zöl, akkor erről érdemes leszoktatnod magad. Ennek az első lépése, hogy tudatosan elgondolod, hogy mit fogsz mondani és, ha jönnének az “őőő”-k akkor megpróbálod visszatartani. Ez már lehet, hogy rossz beidegződés, ami lehet, hogy tovább fog tartani, hogy leszokj róla, de azzal, hogy felismered, hogy sokat “őőő”-zől már elindultál az úton.
Egy jó tanács, amit én is mindig használok, hogy érdemes egyszerre több videót felvenni. Így nem kell naponta felszerelni és lebontani a felszereléseket, odaülni, elmondani. Ez a módszer sokkal időtakarékosabb, viszont az kell hozzá, hogy előre meglegyenek a videót, amiket fel akarsz venni.
4. Vágás
Ha mindent felvettél, akkor kezdődhet is a videó vágása. Ez témától és nehézségtől függően, több vagy kevesebb időt is igénybe vehet. Ahhoz, hogy a videód izgalmasabb legyen, több trükköt, tippet is be lehet vetni, amiket itt foglaltam össze.
5. Közzététel
Miután kirenderelted (kimentetted) a videót, el is kezdődhet a közzététel folyamata. Itt több dolgot is be tudsz majd állítani, többek között a címet, indexképet, címkéket, leírást, időpontot stb. Ahhoz, hogy a videód minél több emberhez eljusson fontos a megfelelő cím és indexkép kiválasztása is, amelyekről itt írtam bővebben.
6. Összefoglalás
És kész is vagy! Sikeresen megcsináltad a videódat, most kezdődhet minden elölről.
Ha nem szeretnél a videó vágással foglalkozni, vagy csak másra szeretnéd bízni, akkor mi meg tudjuk vágni helyetted! Csak küldj nekünk egy emailt és megbeszéljük a részleteket!
Megvágjuk a videóid?