A Videózás és Fotózás Alapjai

Egy kamera nagyon összedett dolog, rengeteg dolognak együtt kell működnie a tökéletes képhez vagy videóhoz. Most megmutatom, hogy mik azok a fontos tényezők, amikre figyelni kell a kamera beállításánál.

Megvágjuk a videóid?

Ha most veszel először kamerát a kezedbe vagy csak nem tudod, hogy hogy hozhatod ki belőle a legtöbbet, akkor jó helyen jársz, mert lépésről-lépésre meg fogom mutatni, hogy mik azok, amit mindekinek tudnia kell a kamera beállításokról.

Szeretnéd, ha valaki más megcsinálná a videóidat vagy segítséget szeretnél a videókészítésben? Írj nekünk egy emailt és megbeszéljük a részleteket!

Megvágjuk a videóid?

1. Rekesz

A kamerák legfontosabb beállításaival fogok kezdeni, ami a rekesz, a záridő és az ISO. Ettől a hármastól függ, hogy a kép sötét, világos, éles vagy életlen lesz és a fotózás/videózás főként ennek a hármasnak az egyensúlyozásából áll.

A rekesz, azaz aperture, azt mutatja meg, hogy az objektív rekesze mennyire van nyitva. Ez az érték objektívenként változik.

Minél kisebb a rekeszérték, annál nagyobbra van kinyitva a rekesz és annál több fényt enged be az objektív, azaz annál világosabb lesz a kép. És minél kisebb a rekeszérték annál jobban el lesz mosódva a háttér.

Ha nagyobb ez a szám, akkor kisebbre van nyitva a rekesz, sötétebb lesz a kép és élesebb lesz a háttér.

2. Záridő

A záridő, azaz a shutter speed, azt mutatja meg, hogy a kamera zárja, shutterje mennyi ideig van nyitva.

Minél kisebb a záridő, annál több ideig van nyitva a kamera zárja és annál világosabb lesz a kép, viszont a mozgás annál jobban el lesz mosódva.

Minél nagyobb a záridő, annál kevesebb ideig lesz nyitva a rekesz, annál sötétebb lesz a kép, viszont a mozgás annál jobban meg lesz állítva.

Tipp: Ha videót készítünk, akkor a záridőnket mindig próbáljuk a framerate duplájára állítani, mert akkor lesz a legszebb a kép. Azaz, ha 30 fps-ben veszünk fel, akkor a záridőnk 60 körül legyen.

3. ISO

Az ISO-val digitálisan tudjuk világosítani vagy sötétíteni a képet.

Minél kisebb az ISO annál sötétebb lesz a kép, viszont annál kevésbé lesz zajos.

Minél nagyobb az ISO, annál világosabb lesz a kép, viszont annál zajosabb is lesz.

Tipp: Először a mindig a rekeszt és a záridőt állítsuk be, attól függően, hogy milyen képet szeretnénk készíteni és utána, ha kell növeljük az ISO-t.

De attól sem kell megijedni, hogyha növelni kell, mert a modern kamerák már jól jobban tudják kezelni az ISO-ból eredő zajt.

4. Különböző kamera módok (P, S, A, M)

A legtöbb kamerán van egy ehhez hasonló tekerhető tekerőke, amivel különböző módok közül lehet választani. Ez a négy, amiről most szó lesz, nagyjából minden készüléken megtalálható.

4.1. P mód (Programmed Auto/Programozott auto)

A P módnál a kamera választja ki a rekeszt és a záridőt és mi csak korlátozottan tudunk beleszólni a beállításokba.

4.2. S (Tv) mód  (Shutter Priority/Zársebesség prioritás)

Az S módnál, amely néhány készüléknél Tv-nek van jelezve (Time value), beállíthatjuk a zársebességet, viszont a rekeszt a kamera magának választja.

4.3. A (Av) mód (Aperture Priority/Rekesz prioritás)

Az A módnál, amely néhány készüléknél Av-nek van jelezve (Aperture value), beállíthatjuk az rekeszt, viszont a záridőt a kamera magának találja ki.

4.4. M mód (Manual/Manuális)

A manuális módnál mi választjuk a záridőt és a rekeszt is, a kamerának nem lesz beleszólása. Bár ez először kicsit ijesztő lehet és talán nem fogod rögtön érteni, de érdemes begyakorolni, mert ezzel lehet a nekünk legmegfelelőbb képeket készíteni.

5. Fájlkiterjesztések

Ha videót készítesz, akkor nem sok fájlkiterjesztés közül választhatsz, általában a MOV vagy az MP4 van alapból a kamerán.

Viszont fotózásnál lehetőségünk van, szinte minden gépnél JPEG vagy RAW között választani.

A JPEG kevesebb helyet foglal, viszont nem lesz olyan részletgazdag, nem lehet majd annyira szerkeszteni.

A RAW több helyet foglal, viszont az utómunkában könnyebb dolgunk van vele és egy kiégett vagy alul exponált képet még meg lehet menteni vele, amit legtöbbször JPEG-ben nem lehet, mert nincsenek meg azok az adatok.

6. Framrate (FPS)

A framerate, FPS, azaz képkocka per másodperc, azt adja meg, hogy videó készítés közben, 1 másodpercben mennyi kép készül. Ha a framerate 30, akkor egy másodpercben 30 képet készít a kamera.

A legtöbb film, általában 24 fps-ben készül, ez a cinematic look, a filmes hatás. Viszont Youtube videókat a legtöbb ember 30 FPS-ben csinál, főleg, ha vlog típusu videók.

Ha nagyobb FPS-ben veszel fel, mondjuk 60 és a kész videót 30 FPS-ben akarod csinálni, akkor utólag le tudod lassítani és szebben fog kinézni, mintha 30 FPS-es videót lassítanál le.

Viszont azt is érdemes tudni, hogy minél nagyobb FPS-ben videózunk, annál több helyet fog foglalni, az adott videó. Mivel több kép fog készülni másodpercenként.

7. Fókusz

Fontos megismerkedni azzal is, hogy a kameránknak milyen fókusz módjai vannak. Ez kameráról-kamerára változik, de van néhány, ami szinte minden eszközön metalálható.

7.1. Manuális fókusz (M)

A manuális fókusz, ahogy a nevében is benne van, manuális, azaz nekünk a fókuszálást végezzük az objektíven található fókuszgyűrű segítségével.

7.2. Autófókusz (AF)

Az autófókusznál, a kamera végzi a fókuszálást, viszont ennek is több verziója van.

7.3. Single autofocus (AF-S, ONE-SHOT AF)

A single autofokusz módot, akkor érdemes használni, ha egy álló tárgyat fotózunk vagy egy tájképet akarunk készíteni. Az autófókusz megtalálja a fókuszán és azon nem változtat, bármi is történjen.

7.4. Continuous autofocus (AF-C / AI Servo)

A folyamatos autofókuszt olyankor érdemes használni, amikor egy mozgó alanyt szeretnénk fotózni, ilyenkor a kamera azt az alanyt fogja követni és fogja fókuszban tartani.

7.5. Hybrid autofocus (AF-A / AI Focus AF)

A hibrid autófókusz a single és a folyamatos fókuszmódok összetételéből jön. Az alany mozgásától vagy épp nem mozgásától függően választ a fókuszmódok közül.

8. Nézd meg videó formában

Szeretnéd, ha valaki más megcsinálná a videóidat vagy segítséget szeretnél a videókészítésben? Írj nekünk egy emailt és megbeszéljük a részleteket!

Megvágjuk a videóid?

Még több érdekesség

Kapcsolat

Lépj velünk kapcsolatba! Minden megkeresésre néhány órán belül válaszolunk.

Köszönöm az üzenetet, megpróbálok minnél hamarabb válaszolni!
Sajnálom, úgy tűnik valami hiba történt!
Próbáld újra vagy írj egyből erre az emailre: info@kabaiakos.hu
Telefon ikon

06 20 552 9410